Víte, kdy se pečou a jaké měly tvary? Ne v každé rodině se tradice plně udržují. Zatímco beránek či mazanec jsou na velikonoční svátky běžné a každý má někde schovaný vlastní osvědčený recept, který alespoň jednou za rok použije, s jidáši už to tak časté není. Málokdy se dělají a v obchodě je pokaždé nekoupíte. Proto spolek POD HORAMI připravil pro děti z mateřských a základních škol v Kutné Hoře pekařské zvykoslovné dílny.
Nadýchané těsto každý den připravovaly lektorky z droždí, mléka, mouky a cukru, aby bylo co nejvláčnější a dobře se dětem tvarovalo. Pod rukama šikovných dětí se měnilo v roztodivné uzlíky, bochánky a zvířecí tvary. Aby jidáše získaly vláčnou chuť, nechávaly je děti na plechu ještě chvíli dokynout a potíraly se směsí z rozšlehaného vejce a vody, která jim propůjčila krásný lesk. Společně jsme si i připomněli, že podle tradice se jidáše jedly ráno na Zelený čtvrtek a sladká snídaně měla být připomínkou Jidášovy zrady, ale také odpuštění.
V průběhu 14 dnů si tak mohly děti vyzkoušet pekařské dovednosti v nově vybavené učebně v ZŠ J. Palacha v Kutné Hoře. A věřte, že upečené tvary se dětem doslova rozplývaly na jazyku. Naši předkové měli s pojídáním jidášů spojenou ještě jednu pověru. Věřili, že sladké pečivo je uchrání před nemocemi a přinese jim pevné zdraví. Pokud je pověra pravdivá, tak budeme zdraví po celý rok. Protože jsme společně s 340 dětmi proměnili 45 kg kynutého těsta do různých uzlíků, ptáčků a spirálek. Akce se konala za podpory Města Kutné Hory.